Novembri keskel, 11.-15.11.24, toimus Tenerifel nädalane koolituskursus
"Creative teaching techniques to promote inclusive education",
kus keskenduti kaasamist vajavate õppijatega tegelemiseks aktiivõppe
meetodite õppimisele ning kursus hõlmas
endas mitmeid huvitavaid ja efektiivseid kaasamistehnikaid. ERASMUS+ õpirände korraldajaks oli Insuldiseltsi hea koostööpartner Eesti Reumaliit.
11.-15. novembril toimus Tenerifel koolitus "Creative teaching techniques to promote inclusive education", kus keskenduti kaasamist vajavate õppijatega tegelemiseks aktiivõppe meetodite õppimisele.
Nädalase kursuse õppeprogramm hõlmas endas kaasamistehnikaid erinevate haavatavate sihtrühmade õppeprotsessidesse kaasamiseks. Oli nii teooriat kui praktilisi harjutusi.
Kursuse eesmärk ja osalejad
Kursuse
eesmärk on kaasata osalejad innovaatilistesse looduspõhistesse tegevustesse,
mida saab hõlpsasti enda töös rakendada. Erasmus+ koolitusel välitingimustes grupiharjutuste
ja praktiliste töötubade kaudu said osaleja teada, kuidas:
- tõsta motivatsiooni, kaasatust ja aktiivset osalemist õppijate seas
- julgustada kaasamist, kohandades õppimist vastavalt erinevatele vajadustele
- suurendada emotsionaalset intelligentsust ja sotsiaalseid oskusi
- luua võimalusi meeskonnatööks ja koostööks
- tugevdada ühendust loodusega vaimse heaolu nimel
- edendada ligipääsetavust läbi kohandatavate väliskeskkondade (nt pargid, aiad jne)
Kursuse esimesel päeval tehti detailsem ülevaade koolitusprogrammist ning saadi ka üksteisega tuttavaks. Tutvumisel kasutati erinevaid tehnikaid, toredaid ülesandeid, mis tekitasid natuke elevust ning kus osalejad said end avada ja oma mugavustsoonist välja astuda. Harjutused aitasid luua ühtekuuluvustunnet ja usaldust.
Teine päev
Teisel päeval külastati SOS lasteküla, kus kohapeal sai suurepärase ülevaate lasteküla kontseptsioonist, tegevustest ning tutvustati milliseid meetodeid laste ja nende pereliikmete kaasamiseks igapäevaselt kasutatakse.
SOS Lastekülas, ühisfoto; Foto: Eesti ReumaliitMärksõnaks oli ökofarm.
Tegevused ökofarmis õpetavad erineva taustaga lastele ja noortele nii praktilise töö oskuseid kui annavad koostegemise tunnetuse.
Erilist tähelepanu köitsid
ökoaed ja muidugi ökofarmi imetoredad loomad.
Kõik õppetöö ja tegevused tuginevad kolmele olulisele suunale: teadmised, praktilised oskused, kogemused –> horisontaaltaseme õpe (jagatakse omavahel teadmisi, kogemusi, praktilisi oskusi, sealjuures kõik on võrdses positsioonis).
SOS Lastekülas, ühisfoto; Foto: Eesti Reumaliit
Kolmas päev
Kolmas õppepäev tõi kaasa huvitavaid meeskonnaharjutusi nii ruumis sees kui õues. Tiimitöö läbi harjutuste aitas tõsta teadmisi, kogeda ja tunnetada erinevate haavatavate gruppide erinevusi ja seda peamiselt läbi erinevate tajuliikide. Õppijatel oli suurepärane võimalus ise kogeda, kui erinevalt inimesed asju, olukordi ja tegevusi tajuvad. Kõiki osalejaid kõnetas see harjutus/ülesanne väga. See oli silmiavardav kogemus!
Päeva teine pool pani koolitusel osalejad liikuma ja tantsima. Läbi liikumise ja teatraalsuse raputati ennast välja mugavustsoonidest, nihutati enda isiklikke piire, harjutati silmsideme hoidmist ning suheldi nö kehakeeles.
Neljas päev
Neljanda koolituspäeva esimene pool pani kõik osalejad rollidesse, kuhu iga päev ei satuta. Harjutuse nimeks isegi võiks panna „kõnni teiste kingades“.
Läbi harjutuse sai igaüks teada, mida tähendab teise inimese olukorras olemine. Tunda seda, kui erinevad me kõik oleme, koos meie murede, hirmudega, rõõmudega ning samuti ka eduga. Ühe inimese takistus ei tundu teisele inimesele "päris" takistusena, mistõttu kiputakse enda probleemkohti tõstma kõrgemale teise inimese omast. Harjutus loksutas kõigi osalejate hetkeseisud ja perspektiivid kenasti paika.
El Teide rahvuspargi külastus
Päeva teine pool pakkus palju põnevust.
Koos külastati El Teide rahvusparki. Teide on Hispaania kõrgeim mäetipp - 3718
meetrit ning maailma suuruselt kolmas vulkaan, mis viimati purskas aastal 1798. Koolitaja jagas meile põnevaid teadmisi ja fakte vulkaani kohta, tutvustas rahvusparki, rääkis ajaloost ja kultuurist, koos vaatlesime öist tähistaevast ning tutvusime täheteadusega.
Fotod: Insuldiselts
Külastuse tegi eriliseks huvitav asjaolu, et samal päeval Teide vulkaanimäe all värises. Kogu päeva jooksul, täpsemalt hommikul ja õhtul, registreeriti kokku 580 maavärinat, mis olid kõik õnneks vaid kuni 1,3-magnituudised. Sarnaseid paaritunniseid maavärina-seeriaid samas piirkonnas on varem registreeritud näiteks 2016. aasta oktoobris, 2019. aasta juunis ning 2022. aasta juunis ja juulis. Informatsioon pärineb kohalikelt saare huvilistelt, sh kohalikelt eestlastelt.
Viies päev
Viies päev oli kokkuvõtete tegemise päev. Reflektsioon, tagasiside, arutelud, kogemuste jagamised – nii võiks kokku võtta viimase koolituspäeva. Kõik koolitusel osalejad said tunnistused ning uute teadmiste, kogemuste ja rõõmsate emotsioonidega sõitsime tagasi Eestisse.
Kokkuvõtteks
Oleme saanud huvitavate
kogemuste ja oluliste teadmiste võrra rikkamaks ning täiskasvanute
koolitajatena omandasime kaasamistehnikates „musta vöö“. Läbi motiveerivate ja
sobivate harjutuste ning raskete olukordade lahendamiseks parimate praktikate
kaudu, oskame paremini meie oma inimestele siin väikses Eestis teadmisi edasi
anda.
Täname!
Suur tänu Eesti Reumaliidule, tänu kellele
oli võimalus kursusel osaleda!
Aitäh Tenerife Courses eestvedajatele ja
koolitajatele!
Tänud ERASMUS+ programmile!
Ja muidugi tänusõnad kõikidele kursusel osalejatele
ning sõbralikud ja soojad tervitused vahvatele õpihimulisetele kolleegidele, kaasteelistele, kuuele vaprale
Eestist, kes selle põneva õpirände koos minuga läbi tegid! 😊
Aitäh!
Elen Kirt
Eesti Insuldipatsientide Seltsi juhatuse liige
Eesti Reumaliidu koostööpartner ja koolitaja
#ErasmusPlus #OutdoorEducation #SocialInclusion
#CreativeTeaching #TrainingCourse #AdultEducation
#eestireumaliit #insuldiselts