Kõnehäire
Osaline näohalvatus
Halvatud käsi
Elupäästev 112

Teadus ja uuringud

Ülemaailmse insuldipäeva raames heidame valgust kahele Euroopa uurimisprojektile (PRESTIGE-AF ja ANGIE), mis keskenduvad innovatsioonile insuldi vallas. Projekt PRESTIGE-AF, rahastatud ELi Horisont 2020 poolt, mida juhib Londoni Imperial College ning mille eesmärk on lahendada keeruline uuringu-küsimus: kas kodade virvendusarütmiaga (südamehaigus, mis põhjustab ebaregulaarset südamelööki ja suurendab tõsise insuldi riski) insuldi üle elanud inimesed, kellel on esinenud ajuverejooksust põhjustatud insult, peaksid saama verd vedeldavaid ravimeid?
PRESTIGE AF (World Stroke Day)
Ülemaailmse insuldipäeva raames heidame valgust kahele Euroopa uurimisprojektile (ANGIE ja PRESTIGE-AF), mis keskenduvad innovatsioonile insuldi vallas. Projekti ANGIE rahastati 2020. aastal ELi Horisont 2020 programmist ja selle eesmärk oli välja töötada uuenduslik viis ajus verehüüvete (trombide) leidmiseks ja lahustamiseks, mis võivad kiire ravi puudumisel põhjustada isheemilisi insulte ja raskeid ajukahjustusi.
ANGIE (World Stroke Day)
Täna tõstame esile Euroopa Liidu rahastatud uurimisprojekti VALIDATE, mis kasutab tehisintellekti (AI) patsientide insuldiravi tulemuste parandamiseks.
VALIDATE
Täna keskendume ELi rahastatud uurimisprojektile ANGIE, mille eesmärk on välja töötada mikrorobotid sihipäraseks ravimite kohaletoimetamiseks, et lahustada verehüübeid (trombe) ägeda insuldi ravis.
ANGIE
Täna keskendume uuele projektile nimega TRUSTroke, mis kasutab tehisintellekti (AI) insuldijärgse elu parandamiseks.
TRUSTroke
Insuldi trombektoomia tõhusus ja ohutus laiendatud kahjustuse ja pikendatud ajaakna korral: randomiseeritud, kontrollitud uuring (projekt TENSION).
TENSION
Sel nädalal (11.-17. märtsil) toimub Ajuteadlikkuse nädal. Tegemist on ülemaailmse algatusega, mille eesmärk on tõsta teadlikkust ajuteadusest ja selle mõjust meie igapäevaelule. Lisaks soovitakse tõsta ka teadlikkust insuldi alase uurimistöö ja EL uurimisprojektide tähtsust.
Ajuteadlikkuse nädal 11.-17. märts
Märtsis 2023 toimunud European Life After Stroke (Elu pärast insulti) Foorumil tutvustati uut aruannet "A life saved is a life worth living" ehk "Päästetud elu on elamist väärt elu", mis toob välja insuldi läbi elanud inimeste peamised ja olulised murekohad tegelike vajaduste osas, millele kahjuks Euroopas veel ei pöörata piisavalt tähelepanu.
Üle-euroopaline uuring "Päästetud elu on elamist väärt elu"
Teated insuldijärgsetest unemuutustest on tavapärased. See võib juhtuda haiglas viibimise ajal kui ka pikaajaliselt pärast haiglast väljakirjutamist. Unehäired võivad olla tingitud erinevatest põhjustest, sealhulgas ajukahjustusest endast; muutustes igapäevastes tegevustes; ravimid; jäikus või valu; uriinipidamatus; meeleolu muutused, näiteks nõrkus või ärevus.
Insuldijärgsed uneprobleemid