Kõnehäire
Osaline näohalvatus
Halvatud käsi
Elupäästev 112

Teadus ja uuringud

AI (tehisintellekt) muudab seda, kuidas arstid insulti ravivad, analüüsides kiiresti suuri patsiendiandmeid ja aidates arstidel otsuseid langetada. Kuid tehisintellekt peab olema ohutu, õiglane ja usaldusväärne, enne kui tervishoiutöötajad seda haiglates kasutavad. ELi rahastatav VALIDATE uurimisprojekt töötab selle nimel, et tehisintellekt oleks usaldusväärne ning seda kasutatakse insuldi ravis ohutult ja vastutustundlikult.
VALIDATE: tehisintellekt on insuldiravi otsuste tegemisel ohutu
RES-Q+ on ELi Horisondi rahastatud uurimisalgatus, mille eesmärk on muuta insuldiravi revolutsiooniliseks, integreerides olemasolevad insuldiandmed digitaaltehnoloogia ja tehisintellektiga (AI).
RES-Q+: insuldiravi muutmine tehisintellekti ja digitaalse innovatsiooni abil
Tänasel päeval on piiratud võimalus ennustada võimalikke tulevasi tüsistusi, mis võivad põhjustada insuldijärgset haiglasse sattumist. Vastuseks sellele töötab ELi Horisondi rahastatud uurimisprojekt TRUSTroke tehisintellekti (AI) kasutavat kõrgtehnoloogiat, mis aitab tervishoiutöötajatel ennustada isheemilise insuldi lühi- ja pikaajalisi tulemusi.
TRUSTroke: tehisintellekti kasutamine insuldi tulemuste, taastumise ja tüsistuste riski ennustamiseks
EAST-STROKE uuringut ("Kodade virvenduse varajane ravi insuldi ennetamiseks") rahastati EU Horizon programmist, et testida uut ravistrateegiat ägeda isheemilise insuldi ja kodade virvendusarütmiaga (AF) patsientidele.
EAST-STROKE: potentsiaalne uus ravistrateegia korduvate insultide vältimiseks ägeda isheemilise insuldi ja kodade virvendusarütmiaga patsientidel
Uurimisprojekti UMBRELLA eesmärk on muuta insuldihooldust, käsitledes peamisi väljakutseid insuldi diagnoosimisel, ravil, rehabilitatsioonil ja ennetamisel. Kasutades digitaaltehnoloogiat, tehisintellekti (AI) ja reaalse maailma kliinilisi andmeid, aitab UMBRELLA parandada patsientide tulemusi ja kehtestada uued standardid insuldi juhtimises. Uurimisprojekti kaasrahastab ELi uuenduslik tervisealgatus (IHI) ning seda juhivad Vall d’Hebron Research Institute (VHIR) ja Siemens Healthineers.
UMBRELLA: uurimisprojekt, mille eesmärk on muuta insuldiravi/hooldust pöördeliseks – kiirem diagnoosimine, täpne ravi, parem taastumine ja parem insuldi ennetamine.
POC4Triage on uus Euroopa Liidu rahastatud uurimisprojekt, mis kasutab kõrgtehnoloogiat ja tehisintellekti (AI), et parandada insuldi ja muude kardiorespiratoorsete seisundite diagnoosimise kiirust ja täpsust. Võimalus panna kiiresti ja usaldusväärseltdiagnoos on hädavajalik, et tagada juurdepääs õigeaegsele ravile ja päästa elusid.
POC4Triage: uus uurimisprojekt, mis võimaldab kiiremat insuldi
diagnoosimist ja paremaid tulemusi
Ülemaailmse insuldipäeva raames heidame valgust kahele Euroopa uurimisprojektile (PRESTIGE-AF ja ANGIE), mis keskenduvad innovatsioonile insuldi vallas. Projekt PRESTIGE-AF, rahastatud ELi Horisont 2020 poolt, mida juhib Londoni Imperial College ning mille eesmärk on lahendada keeruline uuringu-küsimus: kas kodade virvendusarütmiaga (südamehaigus, mis põhjustab ebaregulaarset südamelööki ja suurendab tõsise insuldi riski) insuldi üle elanud inimesed, kellel on esinenud ajuverejooksust põhjustatud insult, peaksid saama verd vedeldavaid ravimeid?
PRESTIGE AF (World Stroke Day)
Ülemaailmse insuldipäeva raames heidame valgust kahele Euroopa uurimisprojektile (ANGIE ja PRESTIGE-AF), mis keskenduvad innovatsioonile insuldi vallas. Projekti ANGIE rahastati 2020. aastal ELi Horisont 2020 programmist ja selle eesmärk oli välja töötada uuenduslik viis ajus verehüüvete (trombide) leidmiseks ja lahustamiseks, mis võivad kiire ravi puudumisel põhjustada isheemilisi insulte ja raskeid ajukahjustusi.
ANGIE (World Stroke Day)
Täna tõstame esile Euroopa Liidu rahastatud uurimisprojekti VALIDATE, mis kasutab tehisintellekti (AI) patsientide insuldiravi tulemuste parandamiseks.
VALIDATE
Täna keskendume ELi rahastatud uurimisprojektile ANGIE, mille eesmärk on välja töötada mikrorobotid sihipäraseks ravimite kohaletoimetamiseks, et lahustada verehüübeid (trombe) ägeda insuldi ravis.
ANGIE
Täna keskendume uuele projektile nimega TRUSTroke, mis kasutab tehisintellekti (AI) insuldijärgse elu parandamiseks.
TRUSTroke
Insuldi trombektoomia tõhusus ja ohutus laiendatud kahjustuse ja pikendatud ajaakna korral: randomiseeritud, kontrollitud uuring (projekt TENSION).
TENSION
Sel nädalal (11.-17. märtsil) toimub Ajuteadlikkuse nädal. Tegemist on ülemaailmse algatusega, mille eesmärk on tõsta teadlikkust ajuteadusest ja selle mõjust meie igapäevaelule. Lisaks soovitakse tõsta ka teadlikkust insuldi alase uurimistöö ja EL uurimisprojektide tähtsust.
Ajuteadlikkuse nädal 11.-17. märts
Märtsis 2023 toimunud European Life After Stroke (Elu pärast insulti) Foorumil tutvustati uut aruannet "A life saved is a life worth living" ehk "Päästetud elu on elamist väärt elu", mis toob välja insuldi läbi elanud inimeste peamised ja olulised murekohad tegelike vajaduste osas, millele kahjuks Euroopas veel ei pöörata piisavalt tähelepanu.
Üle-euroopaline uuring "Päästetud elu on elamist väärt elu"
Teated insuldijärgsetest unemuutustest on tavapärased. See võib juhtuda haiglas viibimise ajal kui ka pikaajaliselt pärast haiglast väljakirjutamist. Unehäired võivad olla tingitud erinevatest põhjustest, sealhulgas ajukahjustusest endast; muutustes igapäevastes tegevustes; ravimid; jäikus või valu; uriinipidamatus; meeleolu muutused, näiteks nõrkus või ärevus.
Insuldijärgsed uneprobleemid